001.jpg
Start arrow Budynki arrow Gmach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej - Auditorium Minus
Gmach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej - Auditorium Minus Drukuj Email

Krakowskie Przedmieście 26/28 Teren w pełni dostosowany

Portiernia:
tel. +48 22 5521305
Kierownik: Anna Ciarkowska
 
Dawny budynek Biblioteki wzniesiony został według projektu sporządzonego przez architektów Stefana Szyllera i Antoniego Jabłońskiego-Jasieńczyka w 1888 roku. Ta klasycystyczna budowla powstała jako siedziba Biblioteki Carskiego Uniwersytetu. Najbardziej charakterystyczne dekoracje rzeźbiarskie figury - Apollina w otoczeniu muz: Uranii, patronki geografii i astronomii i Kaliope, opiekunki poezji epickiej - na attyce nad frontową ścianą oraz statuy Sofoklesa i Demostenesa stojącymi w niszach przy głównym wejściu do budynku są dziełem Hipolita Marczewskiego. Pierwszą modernizację budynku przeprowadzono w latach 1901-1902 pod kierunkiem Antoniego Jabłońskiego, kiedy to zainstalowano oświetlenie elektryczne i wmontowano windę w części magazynowej gmachu. W trakcie następnej, zrealizowanej w latach 1929-1931 według projektów Aleksandra Biernackiego, przebudowano wnętrze gmachu. W czasie II wojny światowej biblioteki: Narodową, Uniwersytecką i Ordynacji Krasińskich połączono tworząc Staatsbibliothek Warschau. Przeniesiona na Okólnik część zbiorów specjalnych spłonęła wraz z Biblioteką Ordynacji Krasińskich. Część zbiorów bibliotecznych została jednak ukryta i zamurowana w piwnicach gmachu bibliotecznego, najcenniejsze zbiory były zabezpieczane, już po upadku powstania warszawskiego, w ramach tzw. akcji pruszkowskiej.

Sam budynek choć bardzo zdewastowany, przetrwał. W ciągu 5 lat od zakończeniu wojny liczba woluminów w zasobach BUW wzrosła o 350 000, a sama biblioteka pozostawała największą biblioteką akademicką w kraju.

Od kiedy w 1999 roku na Powiślu powstał nowoczesny, spełniający wymogi XXI wieku, gmach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, stary opustoszał do czasu kiedy to w 2005 roku oddano budynek po gruntownym remoncie oddano ponownie do użytku. Aktualnie pełni funkcję budynku dydaktycznego.

Odnowiony budynek łączy tradycję z nowoczesnością. W dawnej czytelni  odtworzono zniszczone pilastry, fryzy i kute kraty. Starannie odrestaurowano i odtworzono wzorzyste posadzki zbudowane z ośmiu gatunków drewna. Są tu także sale wykładowe oraz aula na prawie 400 osób. Wnętrza utrzymano w kolorach jasnego drewna, bieli i stali.

W dawnej cześci magazynowej zachowano niezwykłe dzieło inżynierii z przełomu XIX i XX wieku - fragmenty stalowych konstrukcji magazynu bibliotecznego. Pozostała część stoi dziś przed nowym gmachem Biblioteki Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej.

W budynku mieszczą się:

  • Sale audytoryjne
  • Sala internetowa
  • Barek
  • Punkt usług kserograficznych

Zobacz także:

Jeżeli są Państwo zainteresowani archiwalnymi i bierzącymi zdjęciami Uniwersytetu Warszawskiego polecemy: SERWIS KULTURALNY UW.

Image
Fronton budynku VIII.2006
© Tomasz Zwierzchowski

Image
Dawny BUW strona SE VIII.2006
© Tomasz Zwierzchowski

Image
Holl 2 piętro VIII.2006
© Tomasz Zwierzchowski

Image
Sala Internetowa VI.2006
© Tomasz Zwierzchowski

  

Image
Holl X.2006
© Tomasz Zwierzchowski

Image
Strona północno - wschodnia X.2006
© Tomasz Zwierzchowski

  

Image
"Nowy moduł" VI.2006
 © Tomasz Zwierzchowski

Image
Audytorium XI.2006
© Tomasz Zwierzchowski

  

Image
Audytorium XI.2006
© Tomasz Zwierzchowski

 
Opracowano na podstawie:
  • Tadeusz S. Jaroszewski, Architektura Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1991;
  • Tadeusz S. Jaroszewski, Księga pałaców Warszawy, Warszawa 1985;
  • Jerzy Miziołek, Kultura artystyczna Uniwersytetu Warszawskiego; ars et educatio, Warszawa 2003;
  • Jerzy Miziołek, Uniwersytet Warszawski: dzieje i tradycja, Warszawa 2005.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

© 2017 Uniwersytet Warszawski - Biuro Gospodarcze
joomla apache css firefox mysql php xhtml